Blog

Jak se dokopat k psaní diplomky

coffee-2608864_1920
Soft skills

Jak se dokopat k psaní diplomky

Na tenhle článek jsem se chystala pěkně dlouho. Je o jednom z nejdůležitějších a nejčastějších témat, které se studenty na konzultacích a kurzech řeším – jak se MOTIVOVAT. O motivaci jako takové už toho bylo mnoho řečeno i napsáno. Ať už se pro psaní práce snažíš nakopnout připomínáním si svého zápalu pro vědu (Dělám to kvůli sobě, vidím ve své práci smysl.”) nebo tě k tomu tlačí něco jiného (udržet si zaměstnání, tlak rodiny, že už bys to tedy měl dodělat…), čas od času se ti prostě nic nechce a propadáš zoufalství. Každopádně jak říká Ivo Toman:

Motivace je prostě vůle jednat. Jde o vnitřní sílu směřující k dosažení nějakého cíle.”

Jak tuhle sílu pro psaní najít? Mě osobně na toto skvěle funguje tzv. VEŘEJNÝ ZÁVAZEK, tedy sdílení závazku se skupinou lidí. Je to jako když si s kamarády řekneš, že budete společně držet suchý únor, a celý měsíc nepijete alkohol. Cítíš soudržnost se skupinou a říkáš si: Když to vydrží Pepa, tak já taky!” Pravděpodobně nechceš být ten jediný ze skupiny, který svůj závazek nedodrží, a tak se radši hecneš a dáš to.

No a podobně to funguje i s diplomkama. Vyzkoušej na vlastní kůži a udělej si malou diplomkovou výzvu 😉

  1. Vytvoř si skupinu se spolužáky, kde si každý nadefinujete svůj vlastní závazek pro psaní. Např.:
  • budu psát 30 minut denně,
  • napíšu jednu stránku denně,
  • přečtu 20 stran denně … Cokoli vám bude vyhovovat a bude jasně definované. 

    2. Zvolte si od kdy do kdy vaše diplomková výzva potrvá. Doporučuji minimálně tři týdny až měsíc. Proč? Jistě už jsi někde slyšel, že vytvořit si nový návyk trvá 21 – 30 dnů. Tedy když danou činnost budeš opakovat celý měsíc, zautomatizuješ si ji a nedá ti takovou práci se k psaní přemluvit. Bohužel, na konkrétní počet dnů neexistuje žádná nezpochybnitelná studie. Podle výzkumu sociální psycholožky Phillippy Lally (University College, 2009) se počet dnů pro vytvoření nového návyku pohybuje v rozmezí 18 – 254 dnů. Nalaď se pozitivně a buď jeden z těch, kdo to zvládne za oněch 21 dnů.

    3. Vytvořte si např. sdílenou tabulku, kde budete každý den značit, jestli jste svůj závazek splnili. Nebo využijte aplikaci HabitShare, kde můžete své vlastní závazky sdílet s přáteli a vzájemně se hlídat.

Tabulka může vypadat třeba takto:

4. Buďte v kontaktu, vzájemně se hecujte, podporujte se, pomáhejte si. Na tohle skvěle fungují facebookové skupiny (pokud v nich jsou lidi opravdu aktivní) a nebo osobní či online setkání. Dejte si jednou za týden skupinový video call, kde si posdílíte update o tom, co vám šlo, co vám nešlo a proč. Na konci si pak může každý dát cíl, co chce zvládnout do příštího setkání.

Komu by se nechtělo si něco takového organizovat sám, může se přidat k 21 denní diplomkové výzvě, kterou začínám vždy první den v měsíci. U téhle výzvy se sice osobně nesetkáme, ale každý den ti přijde mail, kde s tebou budu sdílet užitečné informace pro psaní diplomek, tipy na aplikace, které můžou usnadnit práci, nebo jen nějakou drobnost pro nabrání sil pro psaní. K tomu se poctivě každý týden setkáme a probereme, co je třeba. Více info o výzve najdeš ZDE.

A nezapomeň, že důležité je být pozitivní a věřit, že to stejně nakonec zmákneš! Moudro od Tonyho Robbinse: I am not afraid of what could go wrong. I am excited about what could go right.“ Tak hurá na to!

Leave your thought here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *