Blog

Buď cyklická diplomkářka

sleep-3499608_1920
Soft skills

Buď cyklická diplomkářka

Tento článek je především pro holky, proto jsem si dovolila být lehce genderově nekorektní a napsat ho v ženském rodě. Každopádně pokud zajímá ženská cykličnost i tebe, kluku, nestyď se a čti dál…

Buď cyklická diplomkářka. Možná jsi teď vybouchla smíchy, a nebo si říkáš: „Joo, něco o cyklické ženě jsem slyšela, ale diplomkářka?” Stejně jako je důležité respektovat svůj biorytmus (a plánovat si podle něj kdy makáš na diplomce), tak je důležité respektovat i svůj vlastní cyklus. 

Tenhle článek určitě nemá být o tom, jak vyřešit bolestivou menstrulaci nebo podrobně rozebrat cyklickou ženu. Bude o tom, jak pracovat s cyklem ve vztahu k diplomce a jak využít jednotlivých zesílených schopností, které v určitých fázích máme. Takže:

  1. Menstrulační fáze – kromě toho, že si unavená (dopřej si odpočinek a psaní nehroť), jsi v tzv. reflektivní fázi. Tohle je ten čas, kdy ti dojde spousta věcí, přichází různé aha-momenty a vhledy. Napadají tě řešení problémů, se kterými sis dlouho lámala hlavu. Netlač se tedy zbytečně do psaní, pokud se na to necítíš. Každopádně tyhle klíčové vhledy a nápady si někam podrobně zapiš, ať se k nim v další fázi můžeš vrátit. Jo a taky se nepeskuj se za to, že nejsi tak výkonná. Když si dopřeješ odpočinek, v další fázi to hravě doženeš.
  1. Dynamická fáze – nabíráš sílu a doháníš, co jsi v předchozím týdnu nestihla. V téhle fázi jsou holky nejvíc v mužské energii. Já se vyloženě převtělím do role chlapo-manažerky a jedu jak mašina. Tvou silnou stránkou je logika a racionalita. Využij toho např. k tvorbě struktury práce, designu výzkumu, vytvoření si harmonogramu a podobných věcí, kde potřebuješ především strukturované myšlení a žádné emoce. Nová vlna energie ti i může pomoct strávit s diplomkou více času.
Takhe svého času vypadala naše lednice, aby partner věděl, kdy mám jakou fázi, co od ní má čekat a jak mi může odlehčit.
  1. Ovulační fáze – kromě toho, že jsi na vrcholu ženské energie a chlapi z tebe budou paf, probouzí se v tobě i touha péče o rodinu, empatie a trpělivost. Jsi velmi komunikativní a nic tě nerozhází. Ideální čas na setkání s vedoucím práce, domlouvání respondentů pro výzkum a nebo ještě lépe – provádění rozhovorů, kde komunikativnost ani empatie nesmí chybět! Pokud chceš tenhle čas opravdu využít pro psaní práce, drž si partnera od těla, ať nestrávíš víc času v posteli než u počítače.
  1. Premenstrulační fáze – tato obecně nejméně oblíbená fáze, kterou si spojujeme hlavně s podrážděností, nabízí i posílenou schopnost kreativity a chuti uklízet. Úklid se nemusí týkat jen domácnosti. Zkus si udělat pořádek v poznámkách a výpiscích nebo ve vypůjčených knížkách. Kreativitu pak využij třeba pro vymýšlení tématu práce nebo tvorbu samotných kapitol. Pozor, v premenstrulační fázi máme tendenci být k sobě více kritické a bereme si věci osobně. Není to nejvhodnější čas na zpětnou vazbu od vedoucího. Pokud tě něco takového rozhodilo, uvědom si, že to vůbec není o tobě, ale je to jenom fáze.

Jestli patříš mezi holky, který na sobě žádné fáze nepozorují, nevadí (může být způsobeno i antikoncepcí). I když to nevnímáš, zkus si některé činnosti plánovat do příslušných fází a třeba po čase uvidíš rozdíl. Mimochodem, tenhle mail ti píšu právě ve své kreativní fázi, kdy mi to píše jako po másle a nepotím každou větu.

Další tipy jak zvládnout diplomku můžeš posbírat třeba na kurzu Jak se nezbláznit z diplomky nebo v rámci 21denní diplomkové výzvy.

← Pokud tě koncept cyklické ženy zaujal, doporučuji třeba tento článek a nebo si rovnou přečti knihu od Mirandy Grey Cyklická žena. Samozřejmě až dopíšeš diplomku 😉