Blog

Jak začít s bakalářkou/diplomkou | 1. část

jukan-tateisi-bJhT_8nbUA0-unsplash
Uncategorized

Jak začít s bakalářkou/diplomkou | 1. část

Dneska bych tě ráda provedla porodními bolestmi s tvorbou zadání pro závěrečnou práci. Většinou je třeba v rámci bakalářského či diplomového semináře něco takového napsat, odevzdat a ještě k tomu přesvědčit vyučujícího, že je to dost dobré a stojí to za kredity. Potom je vše slavnostně zpečetěno tím, že se název práce zapíše do informačního systému a ty bys na tom teď měl makat na plné obrátky.

A tady nastává kámen úrazu. Spousta studentů v naprosté nevědomosti namastí do zadání, co je zrovna napadne, a ne vždy to úplně dává smysl. A světe div se, vyučující jim to dokonce schválí, takže všechno v pohodě. Upřímně netuším, kde se děje chyba v Matrixu, ale ne vždy tato schválená zadání opravdu smysl dávají (možná časové limity vyučujících, kteří jsou zavalení prací, a tak zadání důkladně nepročtou?). Bohužel se na to přijde až v průběhu tvorby práce, kdy už je na zásadnější změny pozdě, protože co je jednou do informačního systému dáno, to přece nejde jen tak změnit kliknutím myši! Proto jsem pro tebe připravila praktickou kuchařku, abys mohl jít krok po kroku a to SVÉ zadání práce důkladně promyslet a smysluplně sepsat. Níže najdeš základní checklist, o jednotlivých bodech se budu postupně podrobněji rozepisovat.

  1. Vyber si téma
  2. Najdi si vedoucího
  3. Udělej důkladné rešerše a téma načti
  4. Zamysli se nad výzkumným problémem
  5. Formuluj cíl práce
  6. Formuluj hlavní výzkumnou otázku
  7. Promysli design výzkumu
  8. Prokonzultuj s vedoucím a sepiš
  1. Vyber si téma

Ideální je, když si vybereš něco, co tě baví, ale zároveň to pro tebe není úplně nové. Třeba něco, o čem už jsi psal seminárku nebo něco, čím ses zabýval na praxi, v práci apod. Je fajn vybrat takové téma, o kterém nepíšou všichni, aby bylo jednodušší přijít s něčím novým, o čem nikdo nepsal. Zároveň doporučuji nechodit ani do opačného extrému, protože bys mohl narazit na chybějící literární zdroje. A co pak, když není z čeho citovat. Pokud tě výběr tématu zajímá podrobněji, doporučuji video od Pavlíny.

  1. Najdi si vedoucího

Pokud sis vybral téma z nabídky katedry, pravděpodobně máš vedoucího přiděleného. Pokud sis vymyslel vlastní téma, je třeba se po někom poohlédnout. Ideální je, když se ti podaří najít někoho přímo ze školy, kdo se na téma specializuje. Zároveň není nezbytně nutné, aby byl tvůj vedoucí na téma expert. Měl by tě totiž vést především metodologicky. Některé školy dokonce umožňují najít si externího vedoucího práce, nebo mít dva vedoucí – jednoho specialistu z oboru a druhého z katedry, který garantuje metodologickou část práce. Najít kvalitního vedoucího práce je jako hledat jehlu v kupce sena. Pokud tedy zrovna ten tvůj nebude dokonalý, netruchli a raduj se, že na to nejsi sám!

  1. Udělej důkladné rešerše a téma načti

Tahle část není úplně jednoduchá. Je třeba vědět, kde hledat, správně vydefinovat klíčová slova a ještě rozlišit, který zdroj je dostatečně kvalitní a relevantní. Pokud si v této oblasti nevěříš, doporučuji navštívit některý ze seminářů na téma tvorby rešerší, které mnoho fakultních knihoven pořádá. Případně zkus využít nabídku webinářů Národní technické knihovny či dokonce online konzultaci zdarma. Jestli ani teď nemáš dost zdrojů, bylo by lepší téma změnit, protože tudy cesta nevede. Tedy vede, ale je dooost trnitá. Tak zvaž, jestli ti to za to stojí.
Když už se ti podaří najít ony informační klenoty (články z časopisů, knihy, studie, data, bakalářky/diplomky a další) je třeba je otevřít a aspoň něco načíst. Uděláš si tak obrázek o tom, co už se v dané problematice zkoumalo, na co přišli jiní před tebou a v čem na ně můžeš navázat, aby tvá práce byla přínosem. A tohle je moment, kdy se ti v hlavě začne postupně téma zužovat. A pokud to nezačne samo od sebe, mrkni na článek Kudy k cíli, kde se můžeš inspirovat na konkrétní příkladu.

Pro dnešek by toho bylo dost, tak zas příště. Pokud tímhle počátečním procesem nechceš procházet sám a chtěl by sis odlehčit, stav se na individuální konzultaci nebo se zapoj do 21denní diplomové výzvy, kde tvou práci společně nastartujem.